Áltanulmányok a felsőoktatásban is
Áltanulmányok a felsőoktatásban is
A február 26. korrupcióinfón a Kaposvári Egyetemen és a Pannon Egyetemen áltanulmányokkal elcsalt pénzekről volt szó. A HírTV megpróbálta megkérdezni Palkovics, korábban a felsőoktatásért, mára az egész oktatásért felelős államtitkárt, hogy mit szól az ügyhöz. Ő elszaladt, csak annyit mondott, hogy nem tudja, mire gondolok… (a nyilatkozat itt »)
Már akkor is jeleztem, hogy az adatok szerint a visszaélések nem kizárólag arra a két vidéki egyetemre jellemző. A 2015-ben indult nagy uniós pénzből fizetett projekt egyik fő célja, hogy – a remélhetőleg megvalósuló valódi kutatások mellett- áltanulmányok és álprojektek révén milliárdos nagyságrendű összeg kerüljön bizonyos külsős cégekhez, melyeknek semmi közük nincsen a tudományos élethez. A pályázatok a következőek:
”Tudás-park”, “Smartcity”, “Interdiszciplináris kutatói teamek”
Mondható, hogy a felsőoktatás Öveges programját Palkovics-programként keresztelhetjük el, hiszen az összes program az ő idejében került kiírásra és megvalósításra. A három program 9 mrd forintot tartalmaz.
A mostani korrupcióinfón a Szent István Egyetemen, pontosabban egyelőre annak békés megyei campusain történt visszaélésekről lesz szó. Itt 2015-ben mintegy 1,5 milliárdnyi “fejlesztés” történt (Részletek ») A nyitó rendezvényen fantasztikus távlatokról volt szó, pl: “A hat győztes pályázat „tovább erősíti Békés megye gazdasági életét”, előrehaladást és versenyképességet eredményez – mondta el Dr. Tőzsér János rektor.” (Bővebben » )
Ezzel szemben:
- Az 1,5 Md Ft támogatás 39% a SZIE alkalmazottak bére.
- Az összes támogatás 48%-a „kiszervezett” (egyszerű eljárás, ill. közbesz.) szolgáltatás
- Ennek 85%-ka (541 M HUF) 39 tanulmány 25 db cég által (átlag: 14M Ft/tanulmány, 12 db több mint 20M Ft)
- Az összes kifizetett szolgáltatási díj 56%-a Budapesti székhelyű cégnek ment, további 43% a Dél-Alföld régión kívüli székhellyel rendelkező cég és csak 1%-a Békés megyei (SZIE Nonprofit Kft., mint konzorciumi partner és a Népújság Kft., mint hirdető).
- Az összes támogatás mintegy 4%-ka kerül befektetésre, beszerzésre (tárgyi eszközök, szoftverek, könyvek, adatbázisok)
Három súlyos jogi tényállásról beszélhetünk:
1) plagizált tanulmányok
2) jelentősen túlárazott, csekély vagy zéró tudományos értékkel bíró tanulmányok
3) többszörösen kifizetett tanulmányok (a plagizált tanulmányok egy részét a SZIE más projektekből már kifizette, a lényeg, mint az Öveges programnál: a tudományra hivatkozva értelmetlen tanulmányokra inkompetens cégeknek adni milliárdokat)
A bizonyítékok között a legmarkánsabb: Ezt a Tudás-menedzsment koncepció tanulmányt (Itt ») a balatonfüredi (!) 2014-ben alapított (!) egy főt foglalkoztató (!) TEÁTRUM INGATLANKEZELŐ (!) Zrt. bruttó 29 millió forintért (!) “készítette”. A szerződést október 9.-én írta alá vele Tőzsér rektor, november 20-án már meg is kapta a teljesítésigazolást (!) (dokumentumok lentebb.) A tanulmányt (lent) egy belső informátor analizálta, az egész 90 %-a plágium, a források jelzése nélkül (a csatolt tanulmányban az informátor részletesen jelöli, hogy melyik bekezdés honnan van. A tanulmány “irodalomjegyzke” nem egyezik ezekkel. A tanulmányok listája, ahonnan copyztak lent a mellékleteknél érhetőek el.
A másik csatolt, idióta című “Kutatócsoportok együttműködési és szolgáltatásfejlesztési koncepciója ” szintén min. 50 %-ban plágium, a csatolt “tanulmányban” feltüntetett linkek lent, a mellékleteknél. Ezt egy Közép-Európai Ifjú Vállalkozókat Segítő Nonprofit Kft. nevű alvó cég “írta” (ollózta) össze 7.6 millió forintért. Itt közbeszerzés nem volt, a szerződés adatai erről a linkről elérhetőek (Részletek ») az az érzésem, hogy a táblázatból több hétig tarthatnám a Korrupcióinfókat.
További tanulmányok adatai (mindegyik nagyon drága, nehezen magyarázható célú és a kutatáshoz semmilyen szálon nem kapcsolódó céggel íratták:
[su_document url=”https://korrupcioinfo.hu/wp-content/uploads/2016/04/KI_11.pdf”]
A kép jobb sarkába kattintva egész képernyőn nézhető
Dokumentumok:
1.sz.mell_tanulmányok
2.sz.mell.TAMOP421C_SZIE_TTS_ZARO_DOKUMENTUM
3.sz.mell. TÁMOP-4.2.2.D-15_1_KONV_2015_0011_STRATÉGIA_AI
3b.sz.mell_EREDETI FORRÁSOK_TÁMOP-4.2.2.D- Felhasznált irodalom
4.sz.mell.EREDETI FORRÁSOK_TÁMOP-4.2.1.C-14_1_KONV-2015-002_Tud_men_stratégia_záró
Összefoglaló
SZIE_TÁMOP-4.2.1.C-14_1_KONV-2015-002_Tud_men_stratégia_záró_terv
SZIE_TÁMOP-4.2.2.D-15_1_KONV-2015-001_Kutatocsop_szolgaltatasfejlesztes_koncepcio