Szemvizsgálat minisztériumi szinten
Szemvizsgálat minisztériumi szinten
A Nemzetgazdasági Minisztérium 16 ezer forintért mondta meg, hogy jó-e a szemem. 16 ezret kértek, hogy közérdekű adatkérésemre az alábbi néhány adatot megküldjék. A kérdést pedig azért tettem fel, mert nem hittem a szememnek: Szikszón három, egymás mellett álló – más-más cég tulajdonában lévő – lepusztult üzemi terület bérbeADÁSÁRA kaptak 10-10 milliót. Sajnos a 16000 forint nagy részét ellopták, mert a több kérdésemből csak egyikre válaszoltak úgy-ahogy.
Három -elvileg egymástól független- Kft. ( NABA-TRANSZ, Gazdász K+K, Geier ) EGYAZON NAPON, 2013.11.23-án megvásárolt a Hajdúsági Gabonaipar telephelyének egy-egy területét. EZT MEGELŐZŐEN a három Kft. 2013 FEBRUÁRBAN pályázott, majd 2013-ban NYERT is 10-10 MILLIÓ FORINTOT a terület BÉRBEADÁSÁRA .
Tehát NEM terület vásárlására, bérlésére, hanem bérbeadására.
Mégegyszer: az unió a bérbeadónak fizet plusz 10 milliót…A pénzt GOP-2011-2.1.1/M kódszámú „Mikrovállalkozások fejlesztése” című program keretében nyerték el.
Nem hittem a szememnek, ezért rákérdeztem a minisztériumtól. Ők is érezhették, hogy itt valami nagyon csúnya dolog készült, mivel először elkértek 16000 forintot mert szerintük “az adatigénylése teljesítése az NGM alaptevékenységének ellátásához szükséges munkaerőforrás aránytalan mértékű igénybevételével jár. A megállapított költségtérítés a munkaerő-ráfordítással járó költségeket tartalmazza”.
16 ezerért annyit tudtam meg, hogy valóban bérbeadásért kapták a 10-10 milliót. Azonban a többi kérdésemre nem adtak választ, tehát a 16 ezer forintot nagyjából ellopták. Így az alábbi kérdéseim maradnak a nyilvánosság részére, hátha akkor a minisztérium hajlandó válaszolni :
- A pályázati felhívásban rögzített támogatható tevékenységek köréből mely tevékenység alá sorolható be az említett három projekt, hogy azokat támogatásra érdemesnek találták?
- Az „üzemeltetés” milyen tevékenységeket takart pontosan?
- Milyen célokra adták bérbe az ingatlanokat?
- Milyen technológiai fejlesztéseket, korszerűsítéseket valósított meg ez a három projekt?
A területen egyébként úgy tűnik, hogy SEMMI NEM TÖRTÉNIK. A minisztérium nem árulta el, folyik-e ott bármilyen gazdasági tevékenység. Ottjártunkkor erről nem tudtunk meggyőződni, a három kis táblából kettő egy-egy teljesen használatlan kapun lógott, az egyik -a többi telekrésztől kerítéssel leválasztott- kapun viszont lehet forgalom, egy felújított mérlegházat is láttunk.
Feltételezésünk szerint esetleg gabonaraktározásra és/vagy mérlegelésre használhatják esetleg ezt az üzemrészt, de kérdés, miért kellett ezért helyrajzi számonként 10-10 milliót ajándékozni, külünösen a teljesen üresen álló romos épületekre. Ez a valamikori szikszói malom helye. Ez a létesítmény már évekkel korábban befejezte működését. A cégnyilvántartások szerint a leállított üzem a szikszói Szatev – korábban ATEV tagvállalalt – érdekeltségi körébe került A gödöllői Gazdász K.K kft tulajdonosa a Szatev igazgatója, dr Köles Péter, míg a soltvadkerti Geier Kft. tulajdonosa a Szatev-Aqua ügyvezetője, Battonyai-Fehér Anna. Informátorom szerint egyébként a leállított malomüzem gépei kiszerelés után Romániába kerültek, mivel a Szatev többségi tulajdonosa erdélyi származású Barta nevű egyén. Korábban a Budapest Illatos úti Atev és tagvállalatok zűrös romániai ügyeiről írt terjedelmes cikket a HVG.
Az elképesztő ügy ismét példa arra, mennyire ész nélkül lapátolják ki az európai pénzt svindler vállalkozásoknak -és arra is mennyire arcátlan módon próbálja ezt eltitkolni a minisztérium. A GOP-2011-2.1.1/M kódszámú „Mikrovállalkozások fejlesztése” című program egyébként egy rendkívül fertőzött program volt, nagyon-nagyon sok svindler tudott ebből pl lakásokat vásárolni “telephelynek”. A szikszói ügy azonban kirívóan szemtelenség.